- Informacje o programie
- Informacje o I i IV osi PO IR
- Harmonogram konkursów
- Aktualności
- Aktualności dotyczące poszczególnych konkursów
- Aktualne nabory
- Nabory zakończone
- Listy rankingowe
- Dokumenty POIR – realizacja projektu
- Trwałość projektów w ramach PO IR
- NCBR CVC
- BRIdge Alfa
- Magazynowanie wodoru
- Nabór na studia wykonalności programów sektorowych
- Nabór ekspertów
- Dokumenty
- Sposób realizacji projektu B+R w ramach POIR
- Materiały ze spotkań
- Publikacje PO IR
- FAQ
- Promocja
- Kontakt
- Szybka Ścieżka
Sposób realizacji projektu B+R w ramach PO IR
Beneficjent zobowiązuje się do realizacji projektu z należytą starannością i wykorzystania dofinansowania na zasadach określonych w umowie oraz w umowie konsorcjum (jeśli dotyczy).
- Podpisanie umowy
- Po ogłoszeniu Listy projektów wybranych do dofinansowania, NCBR zwraca się do Wnioskodawcy, którego projekt został wybrany do dofinansowania, o dostarczenie dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy o dofinansowanie projektu.
- Wnioskodawca dostarcza dokumenty niezbędne do zawarcia umowy w terminie wskazanym przez NCBR. W przypadku niedostarczenia dokumentów zgodnie z powyższym wezwaniem, NCBR może odstąpić od podpisania umowy bez dalszych wezwań.
- Umowa może zostać podpisana przez Wnioskodawcę w siedzibie NCBR lub obiegowo.
- Rozliczanie projektu (kwalifikowalność wydatków i sprawozdawczość)
- Środki na realizację projektu przekazywane są przez NCBR w formie zaliczki lub refundacji. Aby dokonać ich rozliczenia, konieczne jest złożenie wniosku o płatność, zawierającego także opis przebiegu projektu.
- Wnioski o płatność składane są za pośrednictwem systemu informatycznego SL2014 w terminach określonych przez NCBR, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. NCBR weryfikuje i akceptuje wnioski o płatność w oparciu o zestawienie dokumentów księgowych - Akceptacja ta stanowi podstawę do refundacji wydatków beneficjenta lub rozliczenia zaliczki.
- NCBR lub upoważniony podmiot zewnętrzny weryfikuje na próbie w miejscu realizacji projektu dokumenty księgowe potwierdzające rozliczone przez beneficjenta wydatki we wszystkich złożonych przez niego wnioskach o płatność.
- Beneficjent składa też regularnie raporty z realizacji każdego etapu projektu. Raport zawiera sprawozdanie z realizacji danego etapu wraz z opisem dotychczasowych wyników projektu oraz informacją na temat osiągnięcia kamienia milowego. NCBR ocenia raport, sprawdzając, czy realizacja projektu przebiega zgodnie z umową oraz z zachowaniem należytej staranności, a także czy kontynuacja realizacji projektu będzie prowadzić do osiągnięcia jego zakładanych wyników i celów. W przypadku, gdy ocena ta jest negatywna NCBR może wstrzymać dalsze dofinansowanie projektu oraz zerwać umowę.
- Zmiany w projekcie
- W trakcie realizacji projektu istnieje możliwość dokonania w nim zmian.
- W przypadku zmian, które wymagają formy aneksu lub zgody NCBR, Beneficjent składa wniosek o ich wprowadzenie zawierający opis zakresu zmian i ich uzasadnienie. Należy zauważyć, że w przypadku złożenia wniosku o zmiany później niż 30 dni przed planowanym terminem złożenia wniosku o płatność końcową, NCBR może odmówić akceptacji tych zmian.
- Zmiany projektu (i umowy) nie mogą spowodować, że projekt przestanie spełniać kryteria wyboru projektów, według których był oceniany oraz projekt nie uzyskałby dofinansowania w czasie, gdy podlegał ocenie w ramach procedury wyboru projektów.
- Kontrola projektu
- W trakcie realizacji projektu może zostać przeprowadzona jego kontrola lub audyt, którym beneficjent jest zobowiązany się poddać.
- Kontrole mogą być prowadzone przez NCBR oraz inne instytucje do tego uprawnione.
- Beneficjent powiadamiany jest o kontroli planowej nie później niż 5 dni przed terminem jej rozpoczęcia. Natomiast w przypadku powzięcia przez NCBR informacji o podejrzeniu powstania nieprawidłowości w realizacji projektu lub wystąpienia innych istotnych uchybień ze strony beneficjenta, NCBR lub inna upoważniona instytucja może przeprowadzić kontrolę doraźną bez powiadomienia.
-
Promocja projektu
Beneficjent jest zobowiązany do informowania opinii publicznej o fakcie otrzymania dofinansowania na realizację projektu ze środków PO IR zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu. Zasady informacji i promocji projektu określone są w „Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji” opublikowanym na stronie internetowej www.poir.gov.pl
-
Trwałość projektu
Beneficjent zobowiązuje się zapewnić trwałość efektów projektu finansowanego z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych przez okres 5 lat (3 lat w przypadku MŚP) od dnia zakończenia realizacji projektu.
Program Inteligentny Rozwój realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego