- Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy
- GEKON
- RID
- CuBR
- IV konkurs
- Aktualności IV konkurs
- Dokumenty IV konkurs
- Materiały ze spotkań IV konkurs
- FAQ - najczęściej zadawane pytania IV konkurs
- III konkurs
- Aktualności III konkurs
- Dokumenty III konkurs
- Materiały ze spotkań III konkurs
- FAQ - najczęściej zadawane pytania III konkurs
- Kontakt III konkurs
- II Konkurs
- Aktualności II konkurs
- Dokumenty II konkurs
- Materiały ze spotkań II konkurs
- FAQ - najczęściej zadawane pytania II konkurs
- Kontakt II konkurs
- I konkurs
- Aktualności I konkurs
- Dokumenty I konkurs
- Generator wniosków I konkurs
- FAQ - najczęściej zadawane pytania I konkurs
- Kontakt I konkurs
- Dokumenty do pobrania
- Komitet Sterujący
W wyniku podpisania Porozumienia pomiędzy NCBR a KGHM Polska Miedź S.A. powstało Wspólne Przedsięwzięcie o nazwie CuBR, polegające na wsparciu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych.
Podstawowym celem Przedsięwzięcia jest podjęcie wspólnych działań na rzecz opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii, urządzeń, materiałów i wyrobów, w celu podniesienia konkurencyjności polskiej branży metali nieżelaznych jako uczestnika globalnego rynku i gospodarki światowej, co z kolei przyczyni się do osiągnięcia pozycji światowego lidera przez polski przemysł metali nieżelaznych, szczególnie w zakresie produkcji miedzi.
Poniżej link do szczegółowych informacji dotyczących założeń.
Realizowana strategia zakłada poprawę efektywności procesu produkcyjnego (inwestycje w nowe technologie, modernizacja infrastruktury), rozwój nowych technologii górniczych, nowe rozwiązania w zakresie systemów eksploatacji, skuteczne zarządzanie ryzykiem przemysłowym, a także rozwój bazy zasobowej poprzez wydobycie zasobów głęboko zalegających. Skuteczność tych działań uzależniona jest między innymi od kompleksowości i jakości prac badawczych oraz możliwości ich implementacji.
Przedsięwzięcie obejmuje cztery obszary dotyczące górnictwa, przeróbki, metalurgii oraz wpływu przemysłu metali nieżelaznych na środowisko:
I. Górnictwo i Geologia.
II. Przeróbka rud.
III. Metalurgia, przetwórstwo, nowe materiały.
IV. Ochrona środowiska, zarządzanie ryzykiem, efektywność w biznesie.
Pierwszy obszar opierał się będzie na utrzymaniu zdolności produkcyjnych z posiadanych złóż poprzez głębsze wydobycie, przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej. Obszar drugi obejmuje przeróbkę rud metali nieżelaznych opartą na wzbogacaniu ukierunkowanym na produkcję koncentratów siarczkowych metali o odpowiedniej jakości z możliwie wysokim uzyskiem. Jakość produkowanego koncentratu jest kryterium istotnym w aspekcie zarówno technologicznym, z punktu widzenia metalurgicznego, jak i ekonomicznym, uwzględniając czynnik biznesowy kompleksowych procesów górniczo-hutniczych w całym ciągu produkcyjnym. Z kolei obszar trzeci obejmuje nowe technologie metalurgiczne przetwarzania koncentratów metali, żużli i półproduktów, a także rozwój nowoczesnych technologii produkcji metali nieżelaznych oraz tworzenia nowych materiałów w nowoczesnych dziedzinach gospodarki. Obszar czwarty to przede wszystkim ochrona środowiska w zakresie skutków działalności górniczo-hutniczej, a także zarządzanie ryzykiem przemysłowym w obszarze zagrożeń naturalnych i indukowanych eksploatacją złoża głębokiego. Ponadto obszar ten obejmuje fotowoltaikę oraz innowacyjne technologie magazynowania energii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i nowoczesnego sprzętu elektronicznego FPGA.
Zakładany budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów w ramach Przedsięwzięcia wynosi do 200 mln zł. Udział poszczególnych stron wynosi po 50%. Pewną nowością w odniesieniu do poprzednich, realizowanych Przedsięwzięć jest fakt, że KGHM może, na zasadzie uznania, przyznać dodatkowe wynagrodzenie tytułem sfinansowania/współfinansowania wkładu własnego Wykonawcy.
Okres realizacji: od 2013 r. do zakończenia ostatniego z dofinansowanych projektów.
Beneficjenci: Konsorcja naukowe w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki pod warunkiem, że w skład konsorcjum wchodzi przynajmniej jedna jednostka naukowa niebędąca przedsiębiorcą i co najmniej jeden przedsiębiorca albo co najmniej dwie jednostki naukowe.
Planowane ogłoszenie I konkursu w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia – IV kwartał 2013 r.
Kontakt:
Maria Bojanowska-Sot
Koordynator Wspólnego Przedsięwzięcia po stronie NCBR
Sekcja Wsparcia Merytorycznego
t: +48 22 25 66 723
maria.bojanowska-at-ncbr.gov.pl
W sprawach dotyczących realizacji projektów informacji udziela:
Emilia Pacholska-Noskowicz
Sekcja Finansowania Projektów III
t: +48 22 39 07 207
emilia.pacholska-at-ncbr.gov.pl