- Pytania dotyczące konkursu 7/1.2/2017 INNOSTAL2
- Pytania dotyczące konkursu nr 6/1.2/2017 PBSE2
- Pytania dotyczące konkursu nr 1/4.1.1/2017 BRIK
- Pytania dotyczące konkursu nr 5/1.1.1/2017
- Pytania dotyczące konkursu 1/4.1.4/2017 Projekty aplikacyjne
- Pytania dotyczące konkursu nr 3/1.1.1/2017 "Szybka ścieżka" MŚP - małe projekty
- Pytania dotyczące konkursu nr 1/4.1.2/2017 RANB
- Pytania dotyczące konkursu nr 1/1.1.1/2017 „Szybka ścieżka” MŚP
- Pytania dotyczące konkursu nr 1/1.3.1/2017 Bridge Alfa
- Pytania dotyczące konkursu nr 2/1.1.1/2017 „Szybka ścieżka” duże przedsiębiorstwa
- Pytania dotyczące konkursu nr 4/1.2/2017 WoodINN
FAQ – panele w konkursie 7/1.2/2017 INNOSTAL2
W jakim dokumencie zawarte są informacje dotyczące panelu i spotkania członków panelu z Wnioskodawcą?
Informacje dotyczące panelu i spotkania członków panelu z Wnioskodawcą (zasady dokonywania oceny merytorycznej) zawarte są w § 10 Regulaminu przeprowadzania konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 dla INNOSTAL2 – pobierz.
W jakim języku prowadzone będzie spotkanie?
Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim. NCBR nie zapewnia tłumaczenia. Jeśli istnieje taka potrzeba, mogą Państwo przyjść na spotkanie z własnym tłumaczem. Zaangażowanie tłumacza nie może uzasadniać wydłużenia czasu spotkania.
W jakim terminie NCBR planuje przeprowadzenie paneli?
NCBR planuje przeprowadzenie paneli w tygodniu 19-23 lutego 2018 roku. Zaproszenia z podaniem konkretnego terminu (daty i godziny) spotkania będą wysyłane ok. 7 dni przed spotkaniem.
Kto i kiedy zostanie powiadomiony o panelu, w którym udział mają wziąć reprezentanci Wnioskodawcy?
Sekretarz panelu (pracownik NCBR), nie później niż na 5 dni kalendarzowych przed panelem, wyśle na adres e-mail osoby wyznaczonej we wniosku jako osoba do kontaktu zaproszenie zawierające informację o terminie i miejscu spotkania, a także wskaże sposób i termin przekazania do NCBR prezentacji. Wiadomość będzie zawierała także inne ważne informacje związane z panelem.
Wyznaczony termin spotkania nie będzie mógł ulec zmianie na prośbę Wnioskodawcy. Niestawienie się reprezentantów Wnioskodawcy na spotkanie w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z wycofaniem wniosku o dofinansowanie w trakcie oceny merytorycznej, z wyjątkiem przypadków losowych – niezależnych od Wnioskodawcy, przy czym kolejny wyznaczony termin spotkania nie może wpłynąć na datę rozstrzygnięcia konkursu.
Kto może reprezentować Wnioskodawcę podczas spotkania w ramach panelu?
Wnioskodawcę mogą reprezentować maksymalnie 3 osoby posiadające pełną wiedzę o projekcie będącym przedmiotem oceny w zakresie merytorycznym oraz finansowym, które:
A) są wymienione z imienia i nazwiska we wniosku jako wchodzące w skład zespołu projektowego będącego przedmiotem oceny (w tym przypadku nie jest wymagane posiadanie dodatkowego pełnomocnictwa)
i/lub
B) są wymienione w KRS jako członkowie reprezentacji firmy będącej Wnioskodawcą lub firmy będącej konsorcjantem Wnioskodawcy w danym wniosku (w tym przypadku nie jest wymagane posiadanie dodatkowego pełnomocnictwa)
i/lub
C) są pisemnie upoważnione przez Wnioskodawcę (tj. członka reprezentacji wg KRS firmy będącej Wnioskodawcą) do uczestnictwa w spotkaniu z ekspertami podczas panelu i jednocześnie są:
- pracownikami Wnioskodawcy (Lidera)
i/lub
- pracownikami konsorcjanta Wnioskodawcy, wskazanego we wniosku będącym przedmiotem oceny
i/lub
- pracownikami Podwykonawcy wskazanego we wniosku, z którym Wnioskodawca w chwili złożenia wniosku do NCBR miał zawartą umowę warunkową dotyczącą projektu będącego przedmiotem oceny.
NCBR określił wzór pełnomocnictwa dla osób reprezentujących Wnioskodawcę na Panelu – pobierz.
Jeśli Wnioskodawca (Lider) złożył więcej, niż jeden wniosek w konkursie, pełnomocnictwo udzielone jednej osobie może dotyczyć jednego wniosku lub każdego złożonego wniosku z osobna, lub może łącznie obejmować większą liczbę wniosków złożonych przez Wnioskodawcę, w związku z tym powinno zawierać numery wniosków, których dotyczy. Jednocześnie pełnomocnictwo do reprezentowania Wnioskodawcy dotyczące wielu wniosków może być udzielone jednej osobie wyłącznie przy zachowaniu warunków określonych powyżej w punkcie A. i/lub B. i/lub C.
Poza ww. reprezentantami Wnioskodawcy, dopuszcza się możliwość udziału w spotkaniu tłumacza jako osoby dodatkowej, niewliczonej do reprezentacji Wnioskodawcy. W przypadku podjęcia przez Wnioskodawcę decyzji o udziale tłumacza w spotkaniu, wybór tłumacza (w tym: wybór czy jest to tłumacz przysięgły) pozostaje w gestii Wnioskodawcy. NCBR nie pośredniczy w wyborze tłumacza ani nie pokrywa kosztów związanych ze zleceniem/realizacją tłumaczenia. Tłumacz nie musi posiadać upoważnienia do reprezentowania Wnioskodawcy.
Podczas spotkania nie dopuszcza się reprezentowania Wnioskodawcy przez przedstawicieli firm doradczych.
Jak długo trwa spotkanie ekspertów z reprezentantami Wnioskodawcy?
Spotkanie ekspertów z reprezentantami Wnioskodawcy trwa do 30 minut (do 10 minut – prezentacja, do 20 minut – odpowiedzi na pytania ekspertów), niezależnie od tego czy reprezentantom Wnioskodawcy towarzyszy tłumacz. Eksperci mogą zadawać pytania zarówno dotyczące prezentowanego projektu, jak i dotyczące Wnioskodawcy.
Jakie są wytyczne do sporządzenia prezentacji projektu mogącej być elementem spotkania ekspertów z reprezentantami Wnioskodawcy?
Prezentacja (w formacie MS PowerPoint) powinna być przygotowana w sposób umożliwiający jej przedstawienie w ciągu maksymalnie 10 minut. Na spotkaniu panelowym jest prezentowana w języku angielskim.
Prezentacja powinna składać się maksymalnie z 12 slajdów:
a. slajd tytułowy z tytułem projektu, nazwiskiem autora, miejscem i datą prezentacji
b. slajdy główne, w tym cel, założenia i kamienie milowe projektu, opisane we wniosku rozwiązania/technologie, w szczególności ich funkcjonalności, zastosowania i planowane dalsze wykorzystanie w działalności gospodarczej przedsiębiorcy oraz inne aspekty istotne z punktu widzenia realizacji projektu.
Wnioskodawca decyduje o tym, czy przygotowuje prezentację oraz o ostatecznym kształcie prezentacji, jednak prosimy o korzystanie z udostępnionego szablonu prezentacji – pobierz.
Prezentacja nie może wykraczać poza treści zawarte we wniosku, a jej zakres powinien uwzględniać stosowane w konkursie kryteria oceny merytorycznej (wszystkie lub wybrane przez Wnioskodawcę):
- projekt obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe i dotyczy innowacji produktowej lub procesowej,
- projekt wpisuje się w Krajową Inteligentną Specjalizację,
- zgodność z zakresem tematycznym konkursu,
- zaplanowane prace B+R są adekwatne do osiągnięcia celu projektu, a ryzyka z nimi związane zostały zdefiniowane,
- zespół badawczy oraz zasoby techniczne wnioskodawcy zapewniają prawidłową realizację zaplanowanych w projekcie prac B+R,
- własność intelektualna nie stanowi bariery dla wdrożenia rezultatów projektu,
- kadra zarządzająca oraz sposób zarządzania w projekcie umożliwia jego prawidłową realizację,
- nowość rezultatów projektu,
- zapotrzebowanie rynkowe i opłacalność wdrożenia,
- czy wdrożenie rezultatów projektu planowane jest na terenie RP.
Prezentacja nie powinna zawierać:
- slajdów z dużą ilością tekstu,
- wielowierszowych i wielokolumnowych tabel,
- skomplikowanych wykresów o wielu seriach danych,
- rozbudowanych schematów,
- nadmiaru animacji i dźwięków.
Prezentacja powinna być spójna graficznie m.in. w zakresie czcionki, marginesów, znaków wypunktowania.
W jaki sposób Wnioskodawca przekazuje prezentację do NCBR?
Sposób i termin dostarczenia prezentacji do NCBR będzie wskazany w wiadomości e-mail z zaproszeniem na panel. Prezentacja zostanie wgrana na komputer, który będzie wykorzystywany w trakcie spotkania.
Wnioskodawca nie zabiera na panel własnej kopii prezentacji. W czasie spotkania ani reprezentanci Wnioskodawcy, ani tłumacz nie mogą korzystać z własnych laptopów ani innych nośników danych.
Jakie są zasady spotkania na panelu w NCBR?
Zwracamy się z prośbą o punktualne przybycie na spotkanie i o zabranie niezbędnych dokumentów (np. upoważnień do reprezentowania wnioskodawcy, o których mowa w odpowiedzi na pytanie nr 5.). Po przybyciu należy zgłosić się do recepcji NCBR na II piętrze, w budynku przy ul. Nowogrodzkiej 47a w Warszawie.
W trakcie spotkania nie należy przedłużać prezentacji, a na pytania ekspertów starać się odpowiadać rzeczowo, unikając dygresji. Sekretarz panelu będzie kontrolował czas prezentacji i całego spotkania, informując na bieżąco uczestników o jego upływie.
Zabronione jest:
- używanie własnych laptopów, telefonów komórkowych oraz innych sprzętów elektronicznych
i nośników danych,
- przekazywanie ekspertom lub pracownikom NCBR materiałów promocyjnych bądź wizytówek.
Jeśli wnioskodawca przyniesie na spotkanie dokumenty pomocnicze (np. wyniki badania czystości patentowej), w pierwszej kolejności powinny one być przekazane sekretarzowi panelu i nie mogą pozostać w sali po opuszczeniu jej przez Wnioskodawcę.
W przypadku pytań, wątpliwości, problemów, prosimy o zwracanie się do sekretarza panelu bądź innych pracowników NCBR.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu panelu i obowiązujących na nim zasad znajdują się w Przewodniku dla Wnioskodawcy – pobierz.