Uprzejmie informujemy, że 6 lutego 2012 r. rozpoczyna się konkurs na projekty w tematyce „technologii przyjaznych środowisku” (Green Technologies), organizowany w ramach programu KORANET.
Temat konkursu:
Tematyka projektów konkursowych dotyczy następujących obszarów badawczych:
1. Reduction of carbon footprint: e.g. ecosystem services, ecological restoration, ecological engineering, societal impact of bio-energies
2. Technologies for a sustainable development: e.g. fresh water security & food security improvement, natural hazard risk management (cyclones, storms, floods, droughts)
3. Renewable energies and energy efficiency: e.g. bio-energy, biomass, solar cell, wind power, hydrogen energy, hybrid electric vehicles, fuel efficiency, energy conservation, green buildings.
Cel konkursu:
Celem konkursu w ramach KORANET jest stworzenie warunków dla długofalowej współpracy badawczej pomiędzy państwami europejskimi a Koreą Południową. Służyć ma temu m.in. tworzenie nowych i wzmacnianie już istniejących powiązań pomiędzy partnerami z Europy i Korei Południowej, a także wymiana doświadczeń i tworzenie nowej wiedzy przez partnerów z tych dwóch regionów.
Wymagania (skrót):
Konsorcjum projektowe musi składać się z podmiotów pochodzących z co najmniej 3 różnych państw biorących udział w konkursie (Austria, Korea Południowa, Niemcy, Polska, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Turcja), przy czym co najmniej jeden członek konsorcjum musi pochodzić z Korei Południowej. Każde konsorcjum projektowe musi wybrać dwóch koordynatorów: jednego z Korei Południowej i jednego z państwa europejskiego uczestniczącego w konkursie. Jeden z tych koordynatorów, określany jako Principal Project Coordinator, złoży wspólny wniosek międzynarodowy.
Projekt może trwać maksymalnie 24 miesiące.
Dokładne informacje dostępne w dokumencie: „Call text”.
Dofinansowanie:
Maksymalny poziom dofinansowania udzielony polskiemu partnerowi zależy od typu wnioskodawcy (jednostka naukowa, mikro / mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca, duży przedsiębiorca), a także od rodzaju prowadzonych badań naukowych i/lub prac rozwojowych (badania podstawowe, badania przemysłowe, prace rozwojowe). Szczegółowe informacje dla polskich wnioskodawców na temat zasad dofinansowania (m.in. przedmiotu i poziomu dofinansowania) dostępne są w zamieszczonym poniżej pliku „Informacja dla wnioskodawców”.
W konkursie na projekty w tematyce „technologii przyjaznych środowisku” (Green Technologies), w ramach programu KORANET, maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 25 tys. euro rocznie na każdego partnera. W przypadku, gdy w jednym projekcie występuje dwóch partnerów z tego samego państwa, maksymalna wysokość dofinansowania dla obu partnerów łącznie wynosi 25 tys. euro. Dokładne informacje o zasadach przyznawania dofinansowania i kosztach kwalifikowalnych dla wnioskodawców z poszczególnych państw, w tym z Polski, przedstawione są w zamieszczonym poniżej pliku „Call text”, w szczególności w aneksie „National eligibility regulations”, znajdującym się na końcu tego dokumentu. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym dokumentem.
NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 300 tys. euro na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w wyłonionych w konkursie projektach.
Procedura:
Konkurs jest przeprowadzany jednoetapowo:
1. Od 6 lutego 2012 r. do 6 kwietnia 2012 r. (godzina 15:00 GMT) międzynarodowe konsorcja projektowe składają wspólne wnioski w języku angielskim wyłącznie poprzez internetowy system rejestracji wniosków dostępny na stronie www.ptoutline.de/koranet2 .
2. Po zamknięciu konkursu wnioski zostaną poddane międzynarodowej ocenie merytorycznej.
3. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w lipcu/sierpniu 2012 r. poprzez wybór merytoryczny najlepszych wniosków przez panel ekspertów i akceptację możliwości finansowych przez poszczególne agencje członkowskie.
4. Po ogłoszeniu oficjalnej listy projektów rekomendowanych do finansowania polscy partnerzy będą proszeni o złożenie krajowych wniosków o dofinansowanie do NCBR.
Wnioski o dofinansowanie zostaną zaopiniowane przez Interdyscyplinarny zespół ekspertów ds. programów międzynarodowych pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania (wniosek nie będzie oceniany merytorycznie). W oparciu o przedmiotową opinię, Dyrektor Centrum podejmuje decyzję o wysokości dofinansowania polskich podmiotów.
Ważne terminy:
6 lutego 2012 r. – 6 kwietnia 2012 r. (15:00 GMT) – nabór wniosków międzynarodowych
lipiec/sierpień 2012 r. – rozstrzygnięcie konkursu
sierpień/wrzesień 2012 r. – składanie wniosków o dofinansowanie do NCBR
październik 2012 – rozpoczęcie projektów
Partnerzy uczestniczący w konkursie:
• Austria – Federal Ministry for Science and Research (BMWF)
• Niemcy – Federal Ministry of Education and Research (BMBF)
• Korea Południowa– Ministry of Education, Science and Technology (MEST) and Ministry of Knowledge Economy (MKE)
• Polska – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR)
• Słowacja – Slovak Academy of Science (SAS)
• Szwecja – Swedish Research Council (SRC)
• Szwajcaria – Swiss National Science Foundation (SNSF)
• Turcja – The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBITAK)
Kontakt w KORANET:
Strona internetowa konkursu: www.koranet.eu
Wspólny sekretariat konkursu: Celine Timmermans
e-mail: celine.timmermans-at-cnrs-dir.fr
Kontakt w NCBR:
Aleksandra Mościcka-Studzińska
Koordynator projektu / Project Coordinator
Dział zarządzania programami badań stosowanych
Sekcja zarządzania programami badań BIOMED
e-mail: aleksandra.moscicka-at-ncbr.gov.pl
Tel.: + 48 22 39 07 131
Kom.:+48 785 662 015
Do pobrania:
Call text (aktualizacja 16.03.2012 w części dotyczącej krajowych zasad obowiązujących partnerów z Austrii i Turcji)
Informacja dla wnioskodawców
Status prawny:
• Ustawa o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 615);
• Ustawa o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz.U. z 2010 Nr 96, poz. 616);
• Rozporządzenie MNiSW w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz.U. z 2010 Nr 215 poz. 1411);
• Rozporządzenie MNiSW w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (Dz.U. z 2010 Nr 178 poz. 1200).