Wehikuły inwestycyjne BRIdge Alfa. NCBR wspólnie z prywatnymi inwestorami pomaga komercjalizować polskie innowacje

18.03.2015

Dzięki współpracy rządowej agencji z doświadczonymi w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów inwestorami powstał ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off. Celem jest zwiększenie liczby komercjalizacji rozwiązań wypracowanych w państwowych jednostkach badawczych. NCBR wraz z partnerami przeznaczą na to 180 mln zł.


Wspólnie z posiadającymi odpowiednie know-how przedstawicielami funduszy wspieramy najbardziej innowacyjne projekty. Naukowcy i wynalazcy otrzymują unikalną możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia ich pomysłów. Pod opieką prawną i biznesową profesjonalistów z wehikułów inwestycyjnych stworzonych w ramach BRIdge Alfa będą mogli bezpiecznie realizować prace badawcze pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. Doświadczenie naszych partnerów oraz zaangażowanie prywatnych środków gwarantują efektywność stworzonego przez nas mechanizmu  – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.


Połączenie środków i doświadczenia biznesowego prywatnych inwestorów ze środkami publicznymi i nadzorem NCBR to podstawa funkcjonowania Alf - dziesięciu wehikułów inwestycyjnych programu BRIdge Alfa utworzonych przez partnerów NCBR:

  • Fundusz Infini,
  • Polski Instytut Badań i Rozwoju,
  • Black Pearls,
  • Impera Capital,
  • SpeedUp BRIdge Alfa,
  • Startup Hub Poland,
  • Xplorer Fund,
  • Technopark Gliwice,
  • InnoVenture,
  • Life Science Innovations.


Za pośrednictwem wehikułów selekcjonowane są pomysły o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Będą wchodzić na rynek dzięki zapewnieniu przejścia przez fazę proof of principle i proof of concept oraz wszystkich usług niezbędnych do przekształcenia w spin-off. Niezależnie od aktywności przedstawicieli Alf naukowcy mogą sami zgłaszać się ze swoimi pomysłami. W programie nie ma klasycznego naboru, a pierwszego zgłoszenia swojego projektu naukowcy mogą dokonać w bardzo przystępny sposób, bez potrzeby tworzenia specjalnej dokumentacji, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej poufności ze strony inwestorów. Wystarczy skontaktować się z wybraną przez siebie Alfą i wypełnić prosty formularz. Najlepsze pomysły, które wzbudzą zainteresowanie inwestorów mogą liczyć na wsparcie finansowe i pełną opiekę biznesową.


Co ważne, przed powołaniem spin-offu pomysłodawcy mogą otrzymać wsparcie na weryfikację pomysłu, budowę prototypu i sfinansowanie fazy proof of principle w wysokości do 200 tys. zł. Projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację otrzymają wsparcie w formie inwestycji funduszy BRIdge Alfa w wysokości nawet do miliona złotych. Tym samym zostanie zlikwidowana luka kapitałowa, która uniemożliwia naukowcom dotarcie ze swoimi projektami do biznesu.


Informacje o swojej ofercie przedstawiciele Alf zaprezentowali podczas zorganizowanego 17 marca w Warszawie pierwszego spotkania sieciującego BRIdge Alfa. Podsumowali także dotychczasowe efekty działalności: fundusze prowadzą już bowiem selekcję projektów z całej Polski, a Komitet Inwestycyjny programu podejmował już pierwsze decyzje o finansowaniu najbardziej obiecujących z nich. W spotkaniu, którego partnerami były Stowarzyszenie TOP 500 Innovators, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, Startup Poland, Startup Grind Warsaw oraz Reaktor Warsaw, wzięło udział ponad stu potencjalnych odbiorców środków będących w dyspozycji Alf.

Prezentacje ze spotkania:


***
BRIdge Alfa to jeden z nowatorskich programów rodziny BRIdge do której należą BRIdge VC, BRIdge Mentor oraz BRIdge Info. W ramach tego pierwszego (BRIdge VC) pierwszy polski instytucjonalny fundusz venture capital poświęcony biomedycynie - JPIF - ogłosił na początku marca pierwsze zamknięcie w kwocie 157,5 mln zł. To efekt współpracy Adiuvo Management Sp. z o.o. i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Drugim partnerem NCBR w ramach BRIdge VC są izraelski Pitango Venture Capital i polska Grupa INVESTIN, które utworzyły fundusz inwestycyjny Pitango Investin Ventures (PI Ventures) zarządzający kapitałem w wysokości 210 mln złotych. Ponad połowę tej kwoty zapewni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wstecz