Dla nastoletnich pasjonatów nauki

12.11.2020

Trwa rekrutacja do 7. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Do rekrutacji mogą dołączyć uczniowie szkół ponadpodstawowych, w wieku 14-19 lat, zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Jest o co walczyć! Zakwalifikowanie do programu oznacza zaproszenie na dwutygodniowy obóz naukowy latem 2021 r. oraz możliwość ubiegania się o stypendium finansowe i udział w rocznym cyklu indywidulanych konsultacji edukacyjnych.

Program ADAMED SmartUP jest organizowany przez Fundację Adamed od 2014 roku. W tym czasie w 6 obozach wzięło udział 300 uczniów, a 60 z nich – jako laureaci nagrody głównej – uczestniczyło pod okiem mentorów w konsultacjach naukowych i dodatkowych zajęciach, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Jak zaznaczają organizatorzy, 15 najbardziej zaangażowanych i robiących największe postępy młodych ludzi otrzymało stypendium finansowe do wykorzystania na dowolny cel związany z rozwojem naukowym. Po roku konsultacji spośród absolwentów każdej edycji wybieranych jest 3 stypendystów.

Zasady udziału
Obecna rekrutacja pozwoli na wybranie 50 uczestników przyszłorocznego, siódmego już obozu ADAMED SmartUP. Jakie są zasady rywalizacji? Początkowy etap rekrutacji to gra online. Zadaniem graczy jest rozwiązywanie zadań i naukowych zagadek. Za postępy przyznawane są punkty, a uczniowie z najwyższym wynikiem zakwalifikują się do kolejnej fazy zmagań o miejsce w programie – wtedy wymagane od nich będzie dostarczenie aplikacji wraz z wykazem dotychczasowych osiągnięć. Ostatecznie 50 szczęśliwców wyłonią rozmowy kwalifikacyjne, przeprowadzone wiosną 2021 r. przez Radę Naukową programu. Uczestnicy obozu przez dwa tygodnie będą pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności w ramach czterech grup tematycznych: medycyna i nauki medyczne, chemia i biochemia, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. Dziesięcioro z nich zostanie laureatami nagrody głównej.

Nauka w grze
Głównym tematem tegorocznej gry jest ochrona środowiska. Zagadnienia z tego obszaru będą poruszane z perspektywy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu każdy młody badacz odnajdzie w niej interesujący go obszar naukowy. Tematyka obejmuje m.in. zanieczyszczenie środowiska, problemy dotyczące efektywności recyklingu i zaburzenie równowagi biologicznej w Bałtyku.
– Do przystąpienia do naszej gry zachęcamy szerokie grono nastolatków, ponieważ nie chodzi tu tylko o zdobywanie punktów, ale też sprawdzenie innowacyjnej formy rozwoju i nauki, jaką jest gra online – mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.
Program ADAMED SmartUP od lat pozwala utalentowanym nastolatkom na rozwijanie swoich pasji. Obóz jest szansą na zdobywanie wiedzy od wybitnych ekspertów oraz poznanie kolegów i koleżanek z całej Polski, podzielających zamiłowanie do nauk przyrodniczych i ścisłych. Cykl konsultacji pomaga młodzieży w znalezieniu własnej naukowej ścieżki, w tym przygotowaniu się do olimpiad przedmiotowych i międzynarodowych konkursów oraz rekrutacji na uczelnie wyższe w kraju i za granicą.

Rejestracja do 7. edycji programu ADAMED SmartUP, prowadzona za pośrednictwem strony: adamedsmartup.pl, będzie otwarta do 15 stycznia 2021 r. Poza grą na stronie dostępna jest także obszerna baza wiedzy, na którą składają się filmy i artykuły popularnonaukowe oraz projekty eksperymentów do przeprowadzenia w domu. Uczniowie znajdą tam również zakładkę Warsztaty, umożliwiającą rejestrację na bezpłatne weekendowe zajęcia, organizowane we współpracy z Politechniką Warszawską.

Wstecz